563. Andy Warhol, Giant Size $ 1.57

Object description
ANDY WARHOL
1928-1987
$ 1.57 Giant Size
Serigrafi på skivomslag, 1963, osignerad och onumrerad, med tillhörande LP-skiva med intervjuer av Jim Dine, George Brest, Jasper Johns, Roy Lichtenstein, John Wesley, Robert Watts, Tom Wesselmann, Andy Warhol, Claes Oldenburg, Jim Rosenquist och Robert Rauschenberg i samband med utställningen Popular Image Exhibition, The Washington Gallery of Modern Art, 1963. Editerad av Billy Klüver, New York.
S. 31,2 x 31,5 cm
Screenprint on record cover, 1963, unsigned and unnumbered. Including the record with interviews of the participating artists.
LITTERATUR: Feldman & Schellman II.2