14. Anna Bjerger, Field

Droit de suite

Object description
ANNA BJERGER
född 1973
Field
Signerad och daterad på baksidan Anna Bjerger 2010. Olja på aluminium, 75 x 90 cm.
PROVENIENS
David Risley Gallery, Köpenhamn
Galleri Peter Bergman, Stockholm
UTSTÄLLD
Paradise Row Gallery, London 2010
Anna Bjerger målar motiv hämtade från gamla reseskildringar och trädgårdsböcker, vilka i sin tur är inköpta i välgörenhetsbutiker och på loppmarknader. Hon väljer ut de mest välkomponerade och kvalitativa bilderna. Anna Bjergers måleri lyfter fram en mjuk och subtil spänning mellan dessa båda inbillade motsatser.
Anna Bjerger är född 1973 och utbildad vid S:t Martins School of Art and Design och Royal College of Art i London. Senast aktuella utställningar i urval: Gabriel Rolt Gallery, Amsterdam, David Risley Gallery, London/Köpenhamn, La Chapelle des Beaux Arts och Centre Culturel Suedois, Paris.
Anna Bjerger tilldelades Vinunic stipendiet och utsågs 2009 till konstnär i "Women to Watch" på Christies, London. Anna Bjerger är representerad på bland annat Moderna Museet och i viktiga internationella samlingar.