7. Broberg & Ridderstråle, "Tati", klädhängare

Droit de suite

Object description
BROBERG & RIDDERSTRÅLE
födda 1974, 1979
Tati
Klädhängare, prototyp för Asplunds, Stockholm 2012, orangelackad stålram, bottenplatta i marmor, krokar och hatthängare i mässing, signerad på lös läderetikett Broberg Ridderstråle prototyp, höjd 174, längd 99 cm.
Mats Broberg och Johan Ridderstråle utgör designduon Broberg & Ridderstråle. Duon utsågs till Designer of the year 2014 av Elle Decoration. Klädhängaren ur serien Tati för Asplund blev utnämd till årets möbel 2012 av Sköna hem. Det är alltså en hyllad möbel- och designduo som är med på auktionen. Tati-seriens estetik är minimalistisk och linjär. Den upplöses nästan i rummet samtidigt som den med sina skarpa färger och material samt artikulerad form blir en stark solitär. Duon är baserad i Stockholm och arbetar med design och arkitektur i olika former. De producerar produkter för Asplund, Swedese och Klong. Broberg & Ridderstråle strävar efter att addera emotionella värden till sin design. Deras förhållningssätt utgår ofta från en vardaglig och rationell aspekt men leker också med symboliska referenser och krockar mellan nytt och gammalt, vilket skapar deras unika formspråk.

Changes
Droit de suite