9. Jens Fänge, Spirit of the Sitter I

Droit de suite

Object description
JENS FÄNGE
född 1965
Spirit of the Sitter I
Signerad och daterad på baksidan Jens Fänge -02. Olja på duk, 112 x 102 cm.
PROVENIENS
Sveriges Allmänna Konstförenings lotteri 2005, andrapris
"Jens Fänges värld går i pastell: gräddvitt, aprikos, ljusgrönt och blekt rosa. I målningarna uppträder ofta en spenslig man som för tankarna till ett sirligt 1700-tal. En lacksko med spänne, en kråsskjorta, en figursydd väst. Men det är inte ett historiskt korrekt 1700-tal som han återger. Skjortor med krås, cembalo och peruker kan lika gärna associeras till modet kring 60- och 70-talets pop- och rockmusik. De omsorgsfulla detaljerna berättar om en pose, en gest och en vilja till förställning, om människan som konstruktion. Vad vilar bakom lager av puder, peruker och parfym? Inför allt det väna, sockersöta är det lätt att rysa till. I målningarna finns ingenting av klassisk kompositionslära - inga självklara horisonter eller vertikaler och långt ifrån ett oomtvistligt centrum. Lösa föremål singlar istället fritt omkring på duken, utan förankring i vare sig tid eller rum."
Ur: Sophie Allgårdh & Estelle af Malmborg: Svensk konst just nu - 85 konstnärer, SAK 2004