1505. BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, av Johan Neijber

Object description
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, av Johan Neijber, (mästare i Stockholm 1768-95/1808), skivan märkt a tergo "Johan Nebert", fanerad med valnöt, amarant och plommon, brännförgyllda bronsbeslag, skiva av kolmårdsmarmor, höjd 81, 121 x 67 cm; smärre kompletteringar och skador, skivan lagad
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, s. 272-276

Export prohibition

Changes