1509. DAMARBETSBORD, sengustavianskt stockholmsarbete

Object description
DAMARBETSBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, av Jonas Hultstén och Johan Jacob Almgren (Jonas Hultstén, mästare i Stockholm 1773-1794, Johan Jacob Almgren, mästare i Stockholm 1798-1805), signerat HULTSTÉN och IAG, samt SEAST-stämpel, fanerat med mahogny, lister och beslag av mässing, höjd 76, 75 x 45 cm; kompletterade lister, fanerlagningar, mindre delar av inredningen saknas
HISTORIK: Johan Jacob Almgren gifte sig med änkan efter Jonas Hultstén1798 och drev vidare verkstaden, möbelns dubbla signaturer skulle kunna förklaras med att Hultstén påbörjade bordet vartefter Almgren färdigställde det.