1545. SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete

Object description
SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, förgyllda beslag, en låda med blyerts påskrift "D Forsman", pilastrar av vit marmor, skiva med motvikt, inredning med lådor, tassfötter, höjd 122, 111 x 45 cm; mindre fanerskador

Export prohibition

Changes
sannolikt av Lars Forsman (mästare i Stockholm 1761-1802) då påskriften "D Forsman" bör syfta på sonen Daniel Forsman, i lära hos fadern, inskriven 31 juli 1789, gesäll
26 oktober 1792, mästare 1798.