1547. BYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad

Object description
BYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, lister och beslag av mässing, skiva av vit marmor med gråa inslag höjd 85,5, 66 x x 43 cm; fanerskador, lagning
PROVENIENS: Norsborgs Herrgård, Södermanland. Dessförinnan sannolikt Sturehofs slott, Södermanland