1569. FÅTÖLJER, 3 st., stockholmsarbeten i rokoko

Object description
FÅTÖLJER, 3 st., stockholmsarbeten i rokoko, förgyllda, träskuren dekor, två st. märkta 9 respektive 10; smärre skador och lagningar
PROVENIENS: Körtingbergs Herrgård, Närke
LITTERATUR: Fåtöljerna avbildade i Albin Roosval: Svenska hem i ord och bilder, Stockholm 1919, s. 262