1570. FÅTÖLJ, stockholmsarbete i rokoko, förgylld

Object description
FÅTÖLJ, stockholmsarbete i rokoko, förgylld, träskuren dekor
PROVENIENS: Körtingbergs Herrgård, Närke
LITTERATUR: Fåtöljen avbildad i Albin Roosval: Svenska hem i ord och bilder, Stockholm 1919, s. 262