1571. BADKARSSOFFA, gustavianskt stockholmsarbete

Object description
BADKARSSOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, förgylld, träskuren dekor, längd 214 cm; skador och lagningar, kompletteringar
PROVENIENS: Körtingbergs Herrgård, Närke
LITTERATUR: Badkarssoffan avbildad i Albin Roosval: Svenska hem i ord och bilder, Stockholm 1919, s. 262