1842. Axel Törneman, På kajen

Object description
AXEL TÖRNEMAN
1880-1925
På kajen
Signerad och daterad Törneman 1915. Olja på duk, 66 x 81 cm. Med påskrift på baksidan På kajen 1916.
PROVENIENS
Axel Törnemans efterlämnade samling
Därefter har den ingått i samma konstsamling fram till idag.
UTSTÄLLD
Minnesutställning, Konstakademien, Stockholm 1927, katalognr 50
Axel Törneman, Skånska Konstmuseum, Akademiska föreningen, Lund 1935, katalognr 26
Axel Törneman, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1967, katalognr 147 (avbildad på omslaget till katalogen)

Changes
Ej/not droit de suite