2151. Axel Törneman, Gatuakrobater

Object description
AXEL TÖRNEMAN
1880-1925
Gatuakrobater
Signerad och daterad Törneman 1905. Olja på duk, 72 x 90 cm.
PROVENIENS
Åmells konsthandel, Stockholm
Svensk privatsamling
UTSTÄLLD
Axel Törneman, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1967, katalognr 25
Axel Törneman, Millesgården, Lidingö 1990, katalognr 8
LITTERATUR
Anita Theorell: Axel Törnemans riksdagshusmålningar, Stockholm 1973, sidan 24
.
"Sveriges första fauvistiska konstverk kan man med all rätta kalla Törnemans Gatuakrobter från 1905. Med en långt driven förenkling, summariskt upptecknade figurer och matchande färgplan kan detta måleri inte vara annat än resultatet av en högst radikal bildsyn. Akrobatmotivet var inte alls ovanligt bland de franska målarna. 1902 ställde Toulouse-Lautrec ut flera oljor med teater- och akrobatmotiv på Independentsalongen, samma utställning för övrigt som Törneman gjorde sin Parisdebut på. De grovt tecknade konturerna får oss att tänka på Georges Rouault. Det är inte heller otänkbart att Törneman tagit intryck av denne målare, som på höstsalongen 1905 ställde ut bilder på marknadsgycklare och gatuakrobater." (ur Millesgårdens katalog, 1990)