1002. Baljfåtölj, sengustaviansk, av Ephraim Ståhl

Object description
BALJFÅTÖLJ, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), signerad ES, med Stockholms stolmakarämbets sigill, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor, sarger med löpande hund, karmar med sfinxhuvuden, dekor i form av doserade kedjor på rygglänets övre kant, sarger med bladstav, sabelformade fram- och bakben med avslutande bockfötter, bemålad och bronserad dekor; slitage, smärre dekorskador
LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför snarlik fåtölj av Ephraim Ståhl tillverkad i en uppsättning om 14 stycken för Stockholms slott sidan 108f