1006. Taburett, rokoko, av Carl Magnus Sandberg

Object description
TABURETT, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, av Carl Magnus Sandberg (hovstolmakare, mästare i hallrätten 1759, ämbetet 1780 - ca 1789), etikettsignerad Carl: M: Sandberg Priwiligerade Stolmakaren i Stockh:, träskuren dekor, svängda sarger med rocailler, benen fjällskärning, fotkryss, bemålad med underliggande originalfärg i blått; slitage