1009. Bokskåp, sannolikt stockholmsarbete i Karl Johan

Object description
BOKSKÅP, sannolikt stockholmsarbete i Karl Johan, fanerat med bonad björk, brännförgyllda beslag av mässing, rak form med krönlister, övre dörrar med nät, inredning av fem fasta hyllor, nedre del med en fast hylla, nyckel finns, höjd 229, 135 x 49 cm; slitage, fanerskador, lagningar