1010. Väggpendyl, empire, av Israel Dahlström

Object description
VÄGGPENDYL, stockholmsarbete i empire, signerad Dahlström Stockholm (Israel D., verksam 1792-1829), träskuret fodral, förgylld med polerat guld och slagmetall, urhuset omgivet av palmträd på klippor, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 59, längd 62 cm; slitage, smärre dekorskador