1014. Armlänstolar, ett par, stockholmsarbeten i rokoko

Object description
ARMLÄNSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten i rokoko, varav en med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, ryggen med krönande asymmetrisk musseldekor, volutformade armlän, frontsargen med rocailler, punsade fält, frambenen med fjällskärning, H-kryss, framtagen originalfärg i ljusgult; slitage, smärre lagningar, retuscher
LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, jämför snarlika armlänsstolar tillverkad i Stockholm på 1770-talet, sidan 68ff