1020. Spegel, sengustaviansk

Object description
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, sliten originalförgyllning, krönet med godronnering, målat fält med offerscen, pärlstav, ramen med bandfläta och pärlstav, nedre sarg med målat växtornament, kvicksilverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 75 x 37,5 cm; slitage, retuscher, spår av glas