1063. Matbord, 1800-talets första hälft

Object description
MATBORD, 1800-talets första hälft, Nordeuropa, mahognyfanerat, facetterad centralfot, fyra senare illäggsskivor varav tre med sarger, nedfällbara stödben, höjd 75,5, 138,5 x 139,5, total längd 369,5 cm; obetydligt slitage, smärre fanerskador