1067. Salongsbord, senempire

Object description
SALONGSBORD, senempire, nordeuropa, fanerad med mahogny, träskuren och förgyll dekor, rund skiva, sarg med astragalstav, tredelad pelarfot med dekor av delfiner, fotplatta med tassfötter, höjd 76, diameter 110 cm; smärre fanerlagningar och skador, förgyllningsskador