1072. Coasters för tsarevich Alexanders besök på Österby

Object description
COASTERS FÖR FURSTLIGT BESÖK, ett par, högklassiga arbeten i empire sannolikt tillverkade i Stockholm, brännförgylld mässing och massiv mahogny, dekor av genombruten ciselerad och graverad vinlövsbård på slät kant, numrerade 8 & 17, diameter 14 cm; smärre bristning och slitage

PROVENIENS:
Beställda av friherre Per Adolf Tamm inför galamiddag på Österbybruk den 20 juni 1838 med tsarevich Alexander av Ryssland och kronprins Oskar
därefter i arv inom familjen
LITTERATUR:
Märta Holkers: De svenska antikviteternas historia, Stockholm 2007, se Åke Livstedts rekonstruktion av dukningen på Österbybruk där auktionens coasters ingår sidan 231

År 1837 inleddes försök från Sverige att förbättra relationerna med det engelska kungariket och det ryska imperiet. Under hösten samma år begärde Karl XIV Johan ett personligt möte, genom den ryske ministern greve Potocki, med tsar Nikolaus I. Den svenske kronprins Oskar avlade ett statsbesök i Ryssland under vintern och i maj 1838 reste tsar Nikolaus och hans son Alexander via Berlin vidare till Stockholm.

Utöver statsbesöket i Stockholm skulle tsarevich Alexander visas runt av kronprins Oskar i kungariket, tanken var att visa den industriella utvecklingen och försöka imponera på den blivande ryske tsaren. Inför besöket hade kontakter tagits med adelsmannen Per Adolf Tamm (1774-1856), som genom arv och förvärv ägde Österbybruk och Dannemora gruvor. Den lukrativa järnhanteringen hade gjort Tamm till en av Sveriges rikaste män, med goda kontakter hos både kungen och kronprinsen. Under den furstliga resan i Sverige skulle Tamm vara värd vid besök i Dannemora och Österbybruk, där det moderna järnbruket skulle visas upp. Inför galamiddagen på Österbybruk beställde Per Adolf Tamm exklusiva brännförgyllda föremål från Paris; en stor bordsplateau, ett par bordsuppsatser, sex tazzor, ett par uppsatsskålar, ett par urnor, ett par etagèrér, fyra kandelabrar, åtta ljusstakar och 24 coasters, sannolikt tillverkade i Stockholm.

Den 20 juni 1838 intogs menyn som omfattade 15 rätter, 12 drycker, samt frukt, mandel och konfekt. Utöver hedersgästerna tsarevich Alexander och kronprins Oskar deltog flera viktiga personer från den svenska och ryska högadeln och hoven, däribland prins Liewen, lord Youriwitsch, baron Liewen, friherre Sparre, kammarherre Tolstoy, minister Youkowsky och greve Potocki. Att se brännförgyllda coasters av den kvalité som de ur Österbyservisen representerar är mycket ovanligt, om inte unikt. Arbetet med de ciselerade och graverade dekorerna är närmast av guldsmedskvalitet. Ambitionen var att efterlikna vinlövsdekoren på den stora bordsplateau som beställdes från Paris och gjöts i brons, sannolikt beställdes de två dussinen av flaskställ från någon av de skickliga verkstäder som fanns i Stockholm under Karl Johan-tiden.