1075. Konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete

Object description
KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, tillskrivet Jonas Frisks verkstad (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sargen med akantus, pärlstav och dukattsnitt, korslagda kannelerade ben krönta av lejonhuvuden, marmorerad fotplatta, skiva av kolmårdsmarmor, höjd 82, 120 x 56 cm; smärre lagningar, skivan ej ursprunglig
LITTERATUR:
Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, jämför avbildat konsolbord etikettsignerat Jonas Frisk sidan 123