2176. Axel Törneman, Timmerflottare

Object description
AXEL TÖRNEMAN
1880-1925
Timmerflottare
Signerad Törneman. Olja på duk, 146 x 120 cm.
PROVENIENS
Ingrid Törnblom, Eksjö
UTSTÄLLD
Axel Törneman, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1967, katalognr 123