23. Trågsoffa, gustaviansk

Object description
TRÅGSOFFA FÖR HÖGRESTÅNDSMILJÖ, gustaviansk, träskuren dekor, sargen med dekor av blomsterslingor och pärlstav, ovala hörnfält, benen à la chinoise med vridna kanneleringar, avsmalnande akantushölster mot pikerad botten, framtagen originalfärg i rosa, baksidan med etiketter Fraktgods fr. Wexiö respektive Kalmar, längd 207 cm; smärre slitage och lagningar, retuscher