24. Bordspendyl, Louis XVI, Piolaine

Object description
BORDSPENDYL "PENDULE PORTIQUE", parisarbete i Louis XVI, signerad Piolaine A PARIS (Michel François P., mästare i Paris 1787), brännförgylld brons, vit och svart marmor, sockel med genombrutna dekorer, fleuronger och pärlstav, mitten med sittande lejon, pelare med troféknippen, fascesstavar krönta av sfärer, urhus med emaljerad urtavla, arabiska siffror, krönt av biskvifigurin föreställande Herkules, hel- och halvslag, dragnyckel och pendel medföljer, höjd 61, 46,5 x 18 cm; smärre slitage, ej ursprungligen tillhörande figurin med skador och lagningar

LITTERATUR:
Jan Mårtensson: Sophia Albertina - en prinsessas palats, Stockholm 2006, sidan 76 & 123, jämför bordspendyl i Sophia Albertinas palats av Piolaine

Changes
Figurin ej ursprungligen tillhörande. The figure not original.