25. Bordspendyl, Charles X

Object description
BORDSPENDYL, Charles X, Frankrike, matterad och polerad brännförgylld brons, emaljerad urtavla med romerska siffror, sockel med dekor av amoriner som arbetar med trädgårdssysslor, krönt av stående Amor bärande urhus i form av korg med hänklar, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 31, 28 x 11 cm; slitage

LITTERATUR:
Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 449, jämför snarlik pendyl