28. Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

Object description
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, Carl Henrik Brolins art, för sex ljus, stomme av brännförgylld mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, markiser, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, övre ringen med dekor av kulor, genombrutet beslag, dragare med spetsbågar, kronringen med bågar, dekor av lejonmaskaroner och romber, ljusarmar i form av liggande siffran fem, plymbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 104, diameter 78 cm; smärre kompletteringar, nagg och slitage, senare manschetter