29. Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

Object description
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, knappar, ovaler, piggar och romboider, krön med plym, dragare med bågar, kronringen med lejonmaskaroner och fleuronger, försilvrad plymbotten, höjd 80, diameter 56 cm; nagg, ett senare beslag