33. Tebord, senbarock

Object description
TEBORD, senbarock, fällbart, skivan med målat motiv av Esther inför kung Xerxes efter Antoine Coypels förlaga, kanten förgylld med polerat guld, svärtat balusterformat ben med tripodfot, claw and ball avslut, höjd 81, 91 x 81 cm; slitage, lagningar, retuscher
Förlagan av Antoine Coypel (1661-1722), L'Evanouissement d'Esther, återfinns i Musée du Louvre, Paris