34. Bord, barock, Bergslagen

Object description
BORD, barock, 1700-tal, Bergslagen, originalmålning av rödfärg och tjära samt grönoxiderade detaljer, oval vävklädd skiva, underrede med släta sarger, balusterformade ben med fotbräde, avslutande klotfötter, höjd 82, 165 x 108 cm; smärre skador, fotbräde med retuscher