36. Damarbetsbord, stockholmsarbete i rokoko

Object description
DAMARBETSBORD, stockholmsarbete i rokoko, fristående, fanerat med valnöt, skivan massiv valnöt med uppvikt kant, fronten med tre lådor varav övre med fackinredning och uppfällbar spegel, en låda med otydlig gesällpåskrift i blyerts, svängda sarger, fyrkantiga fotavslut, nyckel medföljer, höjd 75, 74 x 44 cm; smärre skador och lagningar