41. Salongsbord, Oskar I:s tid

Object description
SALONGSBORD, Oskar I:s tid, Nils Christian Saltons art, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, marmorimiterande bemålning i carrara och bleu turquin, benen krönta av huvuden med egyptiserande huvuddok, avslutande fötter, insidan med psykopomper, fotplatta med förhöjd mittdel, höjd 78, diameter 125 cm; smärre lagningar och kompletteringar, spår av hjultrissor

PROVENIENS:
Tidigare i samlingarna vid Kungliga Dramatiska Teatern, Stockholm

LITTERATUR:
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 23, jämför mahognyfanerat salongsbord för kronprins Oskar (I) i hertig Fredrik Adolfs förmak på Stockholms slott, utfört 1823 av Nils Christian Salton