45. Ampel, Karl Johan

Object description
AMPEL, Karl Johan, för ett ljus, skålen sannolikt tillverkad i Böhmen av matterat glas med kallmålad polykrom dekor av blomsterkorgar och växtornamentik, monteringar av delvis brännförgylld mässing, fästen i form av lejonmaskaroner, botten med akantusbeslag och pinjekotte, höjd 86, diameter 32 cm; skålen med mindre lagning vid ett fäste samt smärre spricka