46. Ljuskrona, stockholmsarbete i empire

Object description
LJUSKRONA, stockholmsarbete i empire, för 12 ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med droppar, ovaler och piggar, krönt av plym, övre ring med kjol, doserade kedjor, ljusringen med pressad dekor av växtornamentik, uppsvängda bladhölstrade ljusarmar med dekor av fyrklövrar, piggbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 130, diameter 98 cm; obetydliga nagg

LITTERATUR:
Eva Dyrssen & Katarina Årre: Gamla ljuskronor av glas och bergkristall, Stockholm 2001, sidan 42, jämför detaljbild av snarlik ljuskrona i Kungl. Husgerådskammarens samlingar