50. Stolar, gustavianska, av Johan Erik Höglander

Object description
JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), ett par stolar, gustavianska stockholmsarbeten, signerade IEH samt med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, rektangulär ryggbricka krönt av roskvistar, sarger med bandfläta, hörnfleuroner, överkragade avsmalnande ben med kannelering, sitthöjd 43 cm; något maskstungna