54. Ljuskrona, rokoko

Object description
LJUSKRONA, rokoko, för sex ljus, delvis brännförgylld stomme av mässing med S-formade armar, behängd med kläppar, löv, margueriter och stjärnor, stavverk med pärlor, blåsta stamglas på förgylld hjärtstång, urnformade ljuspipor med droppbrickor, avslutande klot med fasettering, höjd 80, diameter 56 cm; nagg, ställvisa kompletteringar, spår av el