56. Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete

Object description
KONSOLBORD, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, Jean Baptiste Masreliez art, träskuren dekor av bildhuggarkvalitet, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarger med bandfläta inneslutande fleuronger mot pikerad botten, mitten med lins och blomsterfestonger, benanfanger med vridna fleuronger, avsmalnande kannelerade ben med överkragning, fotkryss med bandfläta, urna behängd med lagerfestonger, konturerad skiva av carraramarmor, höjd 89,5, 71 x 48,5 cm; ställvisa dekor- och förgyllningsskador, skivan med obetydlig kantlagning