57. Taburetter, gustavianska stockholmsarbeten

Object description
JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), ett par taburetter, gustavianska stockholmsarbeten, signerade ILG, träskuren dekor, hörnfleuronger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått och förgyllda detaljer, klädda med svart tagelklädsel, sitthöjd 43 cm; smärre slitage