66. Byrå, rokoko, av Christian Linning

Object description
CHRISTIAN LINNING (mästare i Stockholm 1744-1779), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad på bakstycket med lilla stämpeln CLN, fanerad med valnöt och valnötsrot på stomme av furu, delvis brännförgyllda beslag av brons med dekor av akantus, rocailler och voluter, bukig form, skiva med friser, fronten med inlagda friser och fält, lådor av al, mässingsskodda facklister, rundade hörnpelare, sidorna med rombmotiv, utdragbar skrivskiva, höjd 87, 107 x 58 cm; fanérskador och lagningar, torrsprickor, senare lås