68. Bordslystrar, Louis XVI

Object description
BORDSLYSTRAR, ett par, Louis XVI, för vardera fyra ljus, brännförgyllda monteringar av brons, sockel av vit marmor och bleu turquin, ljusringen med dekor av à la greque, uppsvängda ljusarmar, genombrutna droppskålar, behängd med olikslipade prismor i form av ovaler och piggar samt pärlor, krönt av plym och månskära, höjd 84,5, diameter 41,5 cm; smärre kompletteringar och lagningar