69. Kandelabrar, stockholmsarbeten i empire

Object description
KANDELABRAR, ett par, stockholmsarbeten i empire, för vardera tre ljus, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig fotplatta med runt postament, reliefdekor av klassicerande urnor, räfflad pelare på bas med växtornamentik, krönande klot med uppsvängda ljusarmar, klotformade ljuspipor med roulettedekor, lösa manschetter, höjd 46,5 cm; smärre slitage