74. Spegel, gustaviansk, av Johan Åkerblad

Object description
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, signerade IÅ under krona samt med Stockholms hallstämpel med otydligt årtal, träskuren dekor, originalförgyllning med polerat guld och slagmetall i trois couleurs, uppsvängt genombrutet krön med bandrosett, dekor av akantus, lagerfestonger och voluter, trepassformad öppning med flammande urna, ramen med fascessknippe och kymationbård, nedre sargen med skulpterad dekor av Amors attribut; pilbåge och koger, fackla och turturduvor, fasettslipade kvicksilverfolierade glas i original, 180 x 79 cm; retuscher
Synnerligen ovanlig och högklassig spegel i Johan Åkerblads tidiga gustavianska produktion