75. Byrå, stockholmsarbete i rokoko

Object description
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Christopher Tietzes krets, fanerad med amarant, jakaranda och valnöt, brännförgyllda beslag av mässing, bukig form, parketläggning av friser, fält och romber, lådförstycken med beslagskedjor, draghandtag och nyckelskyltar i form av akantus och rocailler, sidostycken med inläggningar av flätverk inom romber, lambrekängbeslag av rocaille och akantusblad, medföljer ej fungerande nyckel, höjd 81, 124 x 62 cm; smärre fanérskador och retuscher