76. Byrå, stockholmsarbete i rokoko

Object description
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med amarant, jakaranda, plommon och rosenträ, bukig form, parkettläggning en mosaik med friser och rombmotiv, brännförgyllda beslag av brons, skålade facklister klädda med mässingsband, konturerad skiva med motiv av romb och flätverk, nyckel medföljer, höjd 80, 122 x 59 cm; smärre lagningar