77. Byrå, rokoko, av Johan Neijber

Object description
JOHAN NEIJBER (mästare i Stockholm 1768-1795/1808), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad INB samt Stockholms snickarämbetes stämpel, fanerad amarant, jakaranda, plommon och valnöt, förgyllda beslag i mässing, bukig form, lådfronter med inläggningar av friser och romber, sidorna med flätverk inom romber, draghandtag och nyckelskyltar i form av rocailler, skiva av kalksten, nyckel medföljer, höjd 82, 79 x 46 cm; retuscher, smärre lagningar och nagg