9. Konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete

Object description
KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarger med akantus, astragalstav samt fascesknippen, bevingad grip, märkt med rödkrita Telin samt Eke[...] möjligen avseende Eric Telin (bildhuggare i Stockholm omnämnd 1805) portoroimiterad fotplatta, skiva av scagliola, höjd 83, 96,5 x 48 cm; smärre dekorskador och retuscher, torrsprickor, skivan lagad, nagg