1002. Bordspendyl, sengustaviansk, Jonas Cederlund

Object description
JONAS CEDERLUND (hovurmakare i Stockholm 1799-1825) & FREDRIC LUDVIG RUNG (kunglig hovciselör 1779, gördelmakarmästare 1788) tillskrivna monteringar, pendule portique, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, urtavlan signerad Jonas Cederlund Stockholm, matterad och polerad brännförgylld brons, fotplatta av carraramarmor på spolformade fötter och pärlstav, pelare av bleu turquin med emblem av fana, sköld med Zeus åskvigg, krönta av ekollon, pendel med Apollon i strålglans, genombruten dekor av festonger, urtavlan emaljerad med arabiska siffror och adliga kronor, krönt av portoromarmor med stående karyatid, hel- och halvslag, dragnyckel och pendel medföljer, höjd 42, 30 x 10,5 cm; smärre slitage, en visare med skada, bakre glaset sprucket

LITTERATUR:
Per Falck, Kersti Holmquist & Maj Nodermann: Tidsfodral, Stockholm 1996, sidan 40, jämför bordspendyl signerad av Hans Wessman med ställvis identiska monteringar