1009. Skrivbord för drottning Sofia, nyrenässans

Object description
SKRIVBORD för DROTTNING SOFIA, stockholmsarbete i nyrenässans, av Carl Knut Edberg (ämbetsmästare i Stockholm 1843-1896), etikettsignerad C K EDBERG snickare STOCKHOLM Mäster Samuelsgatan N:o 38, ägarmonogram och inventarienummer i rött S under krona 21 samt överstruket OII 158(?), fanerad och massiv valnöt och mahogny, 11 lådor, uppsats med skulpterad dekor av kunglig krona över S, voluter och växtornamentik, lådhurtsar med centrallås, kopplade ben med H-kryss, ben med hjultrissor i mässing, höjd 134, 148,5 x 78 cm; smärre dekorskada, mindre list saknas

PROVENIENS:
Drottning Sofia av Sverige (1836-1913) gift med kung Oskar II (1829-1907)
Bukowski Auktioner, Klassiska, våren 2011, nr 492