1010. Nattstol från Drottningholm, rokoko

Object description
NATTSTOL från DROTTNINGHOLM, stockholmsarbete i rokoko, stämplad Kr DH under kunglig krona (Kronan Drottning Holm), träskuren dekor, balusterformad ryggbricka med nyckelhål, volutformade armlän, svängd frontsarg, framtagen äldre bemålning i svart med inslag av rödbrun originalbemålning, sitthöjd 42 cm; slitage, ställvis maskstungen

PROVENIENS:
Drottning Lovisa Ulrikas privata egendom, Drottningholms slott, Stockholm
Genom inlösen 1777 sonen kung Gustav III till Kronan